اموزش جوجه کشی غاز + پرندگانی که در محیط باز تخم گذاری نمیکنند

اموزش جوجه کشی غاز

اموزش جوجه کشی غاز

اموزش جوجه کشی غاز .غاز از جمله پرندگانی است که در محیط باز تخم گذاری نمی کند و در زمان تخم گذاری باید مکان های مناسبی را به صورت آشیانه برای آن درست کنید. با توجه به این که غاز به کاه علاقه دارد می توانید داخل این آشیانه ها کاه بریزید. غازها با استفاده از کاه و علوفه برای خود لانه می سازند و تخم ها را در داخل آن ها قرار داده و مخفی می کنند.

در هنگام تخم گذاری غازها باید تغذیه آن ها را با کلسیم و ویتامین ها تقویت کنید که همین امر باعث سفتی پوسته تخم این پرنده می شود. به همین دلیل در جوجه کشی طبیعی نیز غاز مادر با رفتن به داخل آب پرهای خود را مرطوب کرده و آب را به روی تخم ها منتقل می کند. در جوجه کشی مصنوعی نیز رطوبت دستگاه بسیار بیشتر از رطوبت جوجه کشی سایر پرندگان می شود.

افراد با تجربه در مورد جوجه کشی غاز توصیه می کنند که تخم ها را 24 ساعت پس از تخم گذاری در داخل دستگاه قرار دهید. به این 24 ساعت خواب نطفه گفته می شود. همچنین می توانید تخم ها را با استفاده از نانوسل ضدعفونی کنید. بر اساس تجربه این افراد نگه داری بیش از 48 ساعت باعث کهنه شدن تخم های نطفه دار شده و راندمان را تا 50 درصد کاهش می دهد.

طول مدت جوجه کشی برای انواع غازها حدود 30 روز است. حرارت مرحله ستر حدود 37.8 درجه سانتی گراد و رطوبت بین 55 تا 65 درصد است. در مرحله هچر حرارت تا 37.5 درجه سانتی گراد کاهش یافته و رطوبت به 80 تا 90 درصد می رسد.

 

تغذیه غازها چگونه انجام می پذیرد؟

جوجه غازها همانند جوجه های سایرپرندگان در اولین روز زندگی نیازی به تغذیه ندارند زیرا می توانند از ذخیره زرده که در داخل بدن آن ها باقی مانده است استفاده کنند. اما هنگامی که به سالن های سربسته برای پرورش منتقل می شوند جیره غذایی آن ها هم تغییر پیدا می کند.

یک نکته مهم در پرورش غازها این است که جوجه ، نیمچه و پرنده های بالغ غاز را می توان به صورت تلفیقی هم پرورش داد اما باید برای هر کدام جیره های غذایی خاصی را در نظر گرفت. پرورش تلفیقی را می توان در سالن ها یا چراگاه ها هم انجام داد.

جیره های غذایی انواع مختلف غازها در سنین مختلف چه تفاوتی باهم دارند؟ اصلی ترین تفاوت آن ها به مواد تشکیل دهنده آن ها یعنی چربی ، پروتئین و غیره بستگی دارد که از لحاظ کیفی وکمی باهم تفاوت دارند.

تغذیه غازها

تغذیه غازها در دوران جوجه کشی همانند سایر پرندگان اهلی مثل بوقلمون و اردک متفاوت است. نگهداری غازها زمانی صرفه اقتصادی دارد که این پرنده را بتوان در مراتع پر آب وعلف نگهداری کرد زیرا با این کار پرنده می تواند مواد غذایی مورد نیاز خود را به صورت طبیعی به دست بیاورد. لازم به ذکر است که هزینه مواد غذایی از اصلی ترین هزینه های مربوط به نگهداری و پرورش غاز است.

این پرندگان آبدوست قادر هستند در همه فصول سال به غیر از زمستان که دمای هوا به شدت کاهش پیدا می کند ، در چراگاه ها زندگی کنند.  اما در زمستان باید آن ها را در سالن ها که دمای مناسبی دارند نگهداری کرد و تغذیه آن ها را به صورت دستی انجام داد.

هنگامی که غازها در مراتع و چراگاه های سرشار از علوفه نگهداری می شوند لزومی به تغذیه دستی آن ها وجود ندارد. اما اگر در مزرعه هایی که علوفه در آن ها کم است باید باید به صورت دستی هم تغذیه شوند.

در هفته نخست

در هفته نخستی که جوجه غازها از تخم ها خارج شده اند می توان از جیره های غذایی مخصوص جوجه ماکیان برای تغیذه آن ها استفاده کرد. جوجه های غاز رشد سریعی دارند و در هر هفته بین 220 تا 250 گرم رشد می کنند. بنابراین با توجه به رشدی که دارند باید جیره غذایی آن ها افزایش پیدا کند.

یک نکته مهم در در نظر داشته باشید. اگر می خواهید جوجه هایتان سریع تر رشد کنند بهتر است آن ها را در سالن ها نگهداری کنید. زیرا جوجه هایی که به صورت متمرکز در سالن ها نگهداری می شوند رشد بیشتری نسبت به جوجه غازهایی دارند که در چراگاه ها پرورش داده می شوند. اما در این صورت هزینه مواد غذایی مورد نیاز برای پرورش جوجه ها به مقدار قابل توجهی افزایش پیدا می کند.

در زمستان هایی که دما شدیدا کاهش پیدا می کند و چاره ای جز نگهداری جوجه غازها در سالن وجود ندارد می توان از علوفه خشک و دانه هایی نظیر گندم ، ذرت وجو برای تغذیه جوجه ها استفاده کرد. جوجه غاز ها برخلاف جوجه های سایرماکیان هیچ علاقه ای به خوردن علوفه سیلو شدن ندارند و جز در مواقع اضطراری نباید از علوفه سیلو شده در تغذیه آن ها استفاده کرد.

در تغذیه غازها باید مقدار مواد غذایی استفاده شده را هم در نظر داشته باشید. 60 قطعه غاز در هر هفته 50 کیلوگرم علوفه می خورند. به علاوه این که هر قطعه غاز کوچک در 24 ساعت به 250 گرم کنسانتره نیاز دارد. به یک نکته اساسی باشد توجه کنید.

غازها دوست دارند

غازها دوست دارند که در روزها استراحت کنند و شب ها چرا کنند به همین دلیل باید چراگاه مورد نظر را به نورافکن تجهیز کنید. و اما یک نکته دیگر که باید حتما آن را رعایت کنید این که برای هر 400 قطعه غاز باید یک سیلوی 2 تنی برای نگهداری مواد غذایی کنسانتره شده ایجاد کنید. از سنگ ریزه ها می توانید برای تامین کلسیم مورد نیاز جوجه غازها استفاده کنید. به همین دلیل باید سنگریزه های سخت را در ظرف های دیگری هم بریزید و در اختیار جوجه غازها قرار دهید.

غاز زیرک ترین پرنده اهلی که دارای حافظه بسیار قوی است
برای تهیه محصولات پروتئینی سالم و ارگانیک به سایت جیک و جیک مراجعه بفرمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *